Wizyta Idy Nowakowskiej

Wizyta Idy Nowakowskiej


13 czerwca był szczęśliwym dniem, kiedy to Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu, gościła wyjątkowego Gościa panią Idę Nowakowską, ambasadorkę programu „Szkoła Szkole” oraz delegatów z Caritas Polska. Wszystko to za sprawą zwycięstwa nowogrodzieckiej szkoły w ogólnopolskim konkursie na najbardziej kreatywną akcję charytatywną. Konkurs ten odbył się w ramach projektu „Szkoła Szkole”, zainicjowanego przez Caritas Polska, pod honorowym Patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Spotkanie odbyło się w bardzo sympatycznej atmosferze przy udziale całej społeczności uczniowskiej, grona pedagogicznego, katechetów, zaproszonych gości: burmistrza i sekretarza Gminy i Miasta Nowogrodziec, księdza dziekana Nowogrodźca, sióstr z klasztoru św. Marii Magdaleny od Pokuty w Nowogrodźcu, Rady Rodziców, wolontariuszy wspierających akcję. Było to wspaniałe, niezapomniane spotkanie, podczas którego padło wiele ciepłych, mądrych słów skierowanych do wszystkich zebranych. 

Pani Ida Nowakowska powiedziała: – To spotkanie, w tutejszej szkole było wspaniałe, inspirujące. To tu są młodzi ludzie, którzy zmieniają świat, dzięki którym szkoły w Aleppo będą wyposażone, dzieci będą miały dach nad swoimi głowami, będą mogły spełniać swoje marzenia, bo ta właśnie szkoła spełnia ich marzenia, pomagając przez udział w programie „Szkoła Szkole w Syrii.” 

W marcu tego roku szkoła w Nowogrodźcu dołączyła do  ogólnopolskiego programu „Szkoła Szkole w Syrii.” W ramach programu polskie szkoły przekazują wsparcie na rzecz placówek edukacyjnych w Syrii, które ucierpiały w wyniku konfliktu wojennego, trwającego już ponad 10 lat oraz trzęsienia ziemi w lutym tego roku. Szacuje się, że podczas trzęsienia ziemi  ucierpiało  70 procent tamtejszych placówek.

21 kwietnia na terenie szkoły, odbyła się wielka akcja charytatywna „Gramy dla Aleppo – Szkoła Nowogrodziec Szkole Aleppo”, której koordynatorką była katechetka s. Renata Gostomska. W jej ramach zostały zorganizowane: oryginalne przedstawienie poświęcone trudnej sytuacji w Syrii, loteria fantowa, turniej sportowy, kiermasz książek, show „Tańczymy dla Aleppo”, ścianka z instalacją tematyczną, na tle której można było robić sobie zdjęcia, kiermasz ciast, specjalnie przygotowane lekcje opowiadające o sytuacji humanitarnej w Syrii, prelekcje oraz filmy edukacyjne. Dzięki zebranej kwocie, zostanie wspartych wiele placówek edukacyjnych w Syrii.

Akcja ta okazała się również ogromnym sukcesem, ponieważ szkoła została laureatem konkursu na najbardziej kreatywną akcję charytatywną zrealizowaną w ramach tego programu.  Jury, w skład którego weszła m.in. ambasadorka programu  Ida Nowakowska (prezenterka TVP, aktorka, tancerka), z  pośród ponad 70 szkół wybrało  szkołę z Nowogrodźca.  Nagrodą dla zwycięskiej szkoły, była wizyta Idy Nowakowskiej, ambasadorki programu.

Spotkanie z Panią Idą Nowakowską i przedstawicielami Caritas Polska, zostanie na długo w pamięci, tym bardziej, że Pani Ida odwiedziła również klasztor sióstr magdalenek w Nowogrodźcu. Nie zabrakło w nim wspólnej modlitwy, zdjęć i autografów.