otwarcie synodu w archidiecezji wrocławskiej

otwarcie synodu w archidiecezji wrocławskiej

19 maja, w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, wrocławska wspólnota sióstr magdalenek uczestniczyła w wielkim wydarzeniu Archidiecezji Wrocławskiej, czynnie się w nie włączając. To wielkie święto Kościoła wrocławskiego. Otwarcie synodu, pierwszego od 30 lat, miało swój początek w kościele pw. NMP na Piasku. Tam zebrali się wierni, osoby konsekrowane i duchowne z całej archidiecezji. Katechezę pt. „Nawrócenie albo śmierć” wygłosił bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy wrocławski. Mówił  o jednym z Listów do Siedmiu Kościołów – do Kościoła w Laodycei. Po niej uroczystą modlitwę na otwarcie odmówił metropolita wrocławski, a następnie wszyscy licznie zebrani wierni przeszli w procesji przez Ostrów Tumski pod archikatedrę wrocławską. W procesji relikwie były niesione przez przedstawicieli Zgromadzeń zakonnych. Siostra Bogusława Soroka niosła relikwie św. Jadwigi Śląskiej, które na co dzień obecne są w kaplicy zakonnej.

Po dojściu do archikatedry, pasterz Kościoła wrocławskiego w symboliczny sposób otworzył synod – zastukał trzykrotnie w drzwi archikatedry, które się otworzyły. Następnie wszyscy weszli do środka. W świątyni abp Józef Kupny oraz ks. Jacek Froniewski, kanclerz Metropolitalnej Kurii Wrocławskiej, podpisali w specjalnym ceremoniale dokumenty o otwarciu synodu. Kanclerz odczytał postanowienie arcybiskupa wrocławskiego,
a następnie rozpoczęła się uroczysta Eucharystia. Sprawowało ją 200 kapłanów na czele z wrocławskimi biskupami. Podczas Eucharystii siostry magdalenki: s. Beata i s. Kamila jako przedstawicielki Zgromadzeń Żeńskich, niosły dary ofiarne do Ołtarza. W homilii abp Józef zachęcając wszystkich wiernych do czynnego uczestnictwa w pracach synodalnych, mówił miedzy innymi: „Dzisiaj wspominamy spełnienie się obietnicy danej przez Chrystusa swoim uczniom. Gdy Boży ogień przychodzący z wysoka dotknął modlących się apostołów, przemienił ich serce, czyniąc ich zdolnymi do rozumienia, wyjaśniania, podążania i świadczenia o Chrystusowej Ewangelii. Do dzisiaj Duch Pocieszyciel aktualizuje słowa i dzieła Jezusa, które stanowią jedno ze słowem i wolą Ojca. Do dzisiaj przemienia nasze serca, napełnia je swoją mocą, rozlewa Boską miłość i obdarowuje darami.”