Nowy biskup pomocniczy diecezji legnickiej

Nowy biskup pomocniczy diecezji legnickiej

W sobotę, 15 kwietnia w legnickiej katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła miała miejsce uroczystość święceń biskupich ks. Piotra Wawrzynka. Jest on czwartym biskupem pomocniczym w historii diecezji legnickiej. Pierwszym był bp Adam Dyczkowski (1992 – 1993), drugim: bp Stefan Regmunt (1994 – 2007), trzecim bp Marek Mendyk (2008 – 2020). W wielowiekowej historii miasta Legnicy i trzydziestoletniej historii legnickiej Katedry, uroczystość święceń biskupich odbyła się po raz drugi. Pierwsze święcenia miały miejsce 14 lat temu, 31 stycznia 2009 roku. Wówczas sakrę przyjął ks. Marek Mendyk. Nic więc dziwnego, że tak wtedy, jak i obecnie, wydarzenia przygotowano w sposób bardzo uroczysty. Dla ukazania wiernym wielkiego znaczenia święceń biskupich w objawianiu apostolskiego charakteru Kościoła, liturgię święceń ubogaciła muzyka w wykonaniu chórów: Katedralnego, Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej, Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, Zespołu wokalnego Katedry Legnickiej i Legnickiej Orkiestry Symfonicznej. 

Liturgia rozpoczęła się o godz. 10.00 procesją z plebanii katedralnej. Głównym konsekratorem był abp Józef Kupny z Wrocławia, a pierwszymi współkonsekratorami: biskup legnicki Andrzej Siemieniewski oraz arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś. Obecni byli także biskupi z Wrocławia, Świdnicy, Zielonej Góry, Częstochowy, Siedlec, Goerlitz i Litomierzyc. Wśród licznie zgromadzonych wiernych obecni byli: rodzina biskupa nominata, księża metropolii wrocławskiej, przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, ruchów i stowarzyszeń kościelnych, organizacji świeckich. Obecne były też siostry magdalenki z różnych wspólnot: Legnicy, Jeleniej Góry, Cieplic, Nowogrodźca i Lubania. Przybyła też delegacja z parafii św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu-Leśnicy, w której ks. Piotr Wawrzynek był proboszczem.

Obrzęd święceń biskupich składa się z wielu znaków, symboli i gestów, których rodowód sięga czasów apostolskich. Po proklamacji Ewangelii, papieski dekret o nominacji ks. Wawrzynka na biskupa pomocniczego diecezji legnickiej uroczyście odczytał przedstawiciel Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, ks. Pavol Talapka. Następnie abp Józef Kupny zadał pytania wybranemu do święceń, dotyczące jego gotowości przyjęcia sakry i pełnienia misji apostolskiej.

Homilię wygłosił abp Grzegorz Ryś. Mówił: „Idź za Jezusem, idź do ludzi, idź razem z siostrami i braćmi, nigdy nie chodź sam!” Metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że kluczem do dzisiejszego słowa jest wezwanie apostołów z Dziejów Apostolskich: „Przyjąłem, nie mogę nie przekazywać”. Miarą tego, że prawdziwie przyjąłem Ewangelię jest to, że gorliwie ją przekazuję, zaś pragnienie mówienia o Jezusie, rodzi się z doświadczenia Jego miłości.

Po liturgii Słowa rozpoczął się śpiew litanii do Wszystkich Świętych. Po niej nastąpiła modlitwa konsekracyjna oraz gest nałożenia rąk – znak przekazania Ducha Świętego i sukcesji apostolskiej. Jako pierwszy nałożył ręce na głowę konsekrowanego biskupa Piotra abp Józef Kupny, a za nim wszyscy obecni biskupi. Przewodniczący liturgii namaścił też głowę nowego biskupa krzyżmem świętym, przekazał mu księgę Ewangelii, nałożył pierścień biskupi i wręczył pastorał. Biskup Piotr zajął miejsce przy głównym celebransie i rozpoczęła się liturgia eucharystyczna. 

Jako motto dla swojej posługi nowy biskup pomocniczy przyjął słowa „In Nomine Iesu” (W Imię Jezusa). Herb biskupi zawiera trzy elementy: klucze Piotrowe, księgę Ewangelii oraz miecz obosieczny, symbolizujący skuteczność słowa Bożego. Otwarta księga Pisma Świętego i wypisane na niej dwie litery greckiego alfabetu – alfa i omega, uświadamiają prawdę, że słowo stało się Ciałem, zamieszkało między nami i że mamy do niego bezpośredni dostęp. Białe stronice Biblii oznaczają jej nieskazitelność i czystość oraz wierność prawdzie. Tarcza herbu jest koloru czerwonego, który symbolizuje odwagę, męstwo, waleczność, ale także wspaniałomyślność i gotowość do ofiary. Bóg, który powołuje i posyła jest również Dawcą łaski, która uzdalnia do pełnienia misji pasterskiej. 

Nowo wyświęcony biskup Piotr podkreślił, że przyjęcie posługi biskupa łączy się z wezwaniem do szczególnej miłości do tych, których Jezus umiłował i zobowiązaniem, by Jezusa ukazywać, jako jedyne ocalenie dla współczesnego człowieka. 

Na zakończenie uroczystości zostały odczytane listy gratulacyjne od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. 

Po Eucharystii biskup Piotr spotkał się w katedrze ze wszystkimi, którzy pragnęli złożyć gratulacje i życzenia. Również Siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty złożyły gratulacje, wypowiedziały słowa wdzięczności oraz zapewniły biskupa Piotra o swojej modlitwie. Ta historyczna chwila została utrwalona na pamiątkowym zdjęciu sióstr magdalenek z nowym biskupem.

Wszyscy zaproszeni goście udali się na obiad do Domu Słowa. Dla sióstr magdalenek była to okazja do serdecznego spotkania z szerszym gronem duchownych, osób konsekrowanych i świeckich przybyłych na uroczystość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *