Wrocławska kaplica

Wrocławska kaplica

Mało kto wie, że na Dworcu Głównym we Wrocławiu o każdej porze dnia i nocy można adorować Najświętszy Sakrament w kaplicy na piętrze Dworca Głównego. Kaplica wpisana jest w realizowany przez Stowarzyszenie Comunità Regina della Pace program gwiazd na płaszczu Maryi Królowej Pokoju – miejsc modlitwy o pokój. Adoracja została zainaugurowana w Środę Popielcową. Modlitewne spotkanie otwarły Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św., której przewodniczył ks. Jan Kleszcz, kapelan dolnośląskich kolejarzy, proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu-Brochowie, w koncelebrze nie zabrakło ks. Proboszcza Matki kościołów wrocławskich ( jak to podkreślił ks. Jan) ks. Pawła Cembrowacza oraz był obecny ks. Łukasz Romańczuk redaktor tygodnika Niedziela Wrocławska.
Dlaczego teraz nastąpiła inauguracja modlitwy przed Najświętszym Sakramentem? Ksiądz J. Kleszcz wskazał dwa powody: początek Wielkiego Postu i fakt wpisania kaplicy do projektu Adoracyjnej Miejskiej Drogi Krzyżowej (kaplica stanowi 13. stację AMDK).
– Kaplica dworcowa, ewenement w skali Polski, świata, ma służyć przede wszystkim adoracji – podkreślał. – Nawiązujemy do zwyczajów naszych przodków. Mierząc czas Różańcami, przy drogach stawiali świątki, krzyże, figurki Matki Bożej – by przy nich się zatrzymywać.

Kaplica ma być również takim miejscem zatrzymania się w ciszy dla tych, którzy biegną przez dworzec – czy to do pracy, czy wyruszając w dalszą drogę. Przy Chrystusie, jak zauważył kapłan, będą mogli poniekąd „sprofilować” swoją podróż. Jest ona szczególnym miejscem modlitwy o pokój. W przyszłości zapewne będzie tu można spotkać się ze słowem Bożym, a także korzystać z sakramentu pojednania (przy kaplicy znajduje się stosowne pomieszczenie).
Patronować temu miejscu będzie św. Katarzyna, patronka kolejarzy jak również Michał Archanioł,  św. Józef, św. o. Pio  (którego słowa przeczytać można we wnętrzu kaplicy).

Wrocławska kaplica to 26. „gwiazda” na płaszczu Maryi. Dzisiaj bardzo potrzeba aby orędowniczy płaszcz Matki Bożej rozpostarł się nad Polską, Europą i całym światem. Symboliczne gwiazdy w tym płaszczu to kaplice, w których trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój w społecznościach, w których żyjemy.  Sama kaplica jest pięknie i subtelnie zaprojektowana, jej piękno pozwala w ciszy i pokoju trwać przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie.  Jeśli Pan Bóg pozwoli to na przełomie maja i czerwca Kaplica zostanie uroczyście poświęcona i oficjalnie otworzona.  Warto na chwile w trakcie podróży zaglądnąć i uklęknąć przed Jezusem.