„Misje sercem Kościoła” – Szkoła Podstawowa w Nowogrodźcu

„Misje sercem Kościoła” – Szkoła Podstawowa w Nowogrodźcu

Obchody Światowego Tygodnia Misyjnego „ Misje sercem Kościoła”, w 2023 roku przypadły od 22 października do 29 października, była to okazja do szerzenia idei misyjnej oraz popularyzacji chęci pomagania. Jest to święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych oraz dzień solidarności misyjnej w całym Kościele powszechnym, a także tydzień modlitw za misjonarzy posługujących na całym świecie. Tegoroczny temat zainspirował Szkołę Podstawową i Parafię w Nowogrodźcu, by stać się świadkami Jezusa na co dzień, oraz otworzyć serca na potrzeby Kościoła misyjnego. Koordynatorką „Tygodnia Misyjnego” była s. Renata Gostomska ze Zgromadzenia Sióstr Magdalenek od Pokuty, która jest katechetką w Szkole Podstawowej w Nowogrodźcu. Każdy dzień w szkole i w kościele parafialnym przeznaczony był na poznawanie jednego kontynentu. Ponieważ symbolice misyjnej każdemu z kontynentów odpowiada konkretny kolor, uczniowie zaproszeni zostali, aby w danym dniu ubrać się zgodnie z tymi kolorami: w poniedziałek na zielono – Afryka, we wtorek na czerwono – Ameryka, w środę na biało – Europa, w czwartek na niebiesko – Oceania, w piątek na żółto – Azja. Każdego dnia przez cały tydzień, była również zorganizowana „przerwa misyjna”, na której uczniowie rozprowadzali „Herbatki misyjne”. Otwartość serc uczniów, Grona Pedagogicznego i pracowników szkoły była ogromna. Ofiara pieniężna z tej akcji została przesłana na projekty misyjne (np. budowa studni, budowa szkoły, szpitala, na leki, żywność itp.) do Papieskiego Dzieła Misyjnego w Warszawie. Akcja pokazała wrażliwość serc i gotowość niesienia pomocy dzieciom i dorosłym borykającym się z biedą, również na innych kontynentach.

Akcja Tygodnia misyjnego poprzedzona została przygotowaniem gazetki ściennej o tematyce misyjnej i wiadomościach o pięciu kontynentach oraz przeprowadzeniem lekcji na temat misji. Natomiast we wtorek misyjny wybrani uczniowie, wykorzystując swoje umiejętności ze znajomości języków obcych, podczas nabożeństwa różańcowego modlili się za poszczególne kontynenty w różnych językach, między innymi: w języku francuskim, suahili, hiszpańskim, japońskim, angielskim, włoskim, niemieckim i łacińskim. Tegoroczny „Tydzień misyjny” stal się sposobnością, by wszyscy okazali się prawdziwymi świadkami wiary w swoich rodzinach, w pracy, w szkole, wśród przyjaciół i znajomych.
SP w Nowogrodźcu wzięła udział w akcji „ Adopcja na odległość”. Adoptowała od października nową uczennicę, która znajduje się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, z powodu śmierci mamy. Dziewczynka nazywa się Njeri Lorina Waithira ma 12 lat, pochodzi z Kenii. Jest zdolna i bardzo pragnie się uczyć. Poprzedni adoptowany przez szkołę uczeń Charles Mkurithi z Nairobi (Kenia) w sierpniu tego roku ukończył szkołę. Siostra Renata zachęciła, aby otworzyć serca na comiesięczną zbiórkę pieniężną na pomoc dla Njeri Lorin i zaangażowanie się w tę akcję przez cały rok szkolny, by spełniać pragnienia dzieci w dalekich krajach misyjnych.