Lubań zatopiony w Miłosierdziu Bożym

Lubań zatopiony w Miłosierdziu Bożym

Pod takim hasłem w dniach 9-10 września 2016 r. Lubań przeżywał czas szczególnej Łaski. W kończącym się Roku Miłosierdzia Siostry ze Zgromadzenia św. Marii Magdaleny od Pokuty wraz z pracownikami i dziewczętami Ogniska Wychowawczego dla Dziewcząt, przy współudziale Urzędu Miasta, zorganizowali ewangelizację Lubania połączoną z festynem charytatywnym na rzecz Ogniska. Wydarzenie to rozpoczęło się w kościele pw. Trójcy Świętej w piątek 9 września modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia w intencji wszystkich mieszkańców miasta, a następnie w tej samej intencji odprawiona została wieczorna Msza św., której przewodniczył zaproszony z Otynia – ks. Zbigniew Tartak. Koncelebransami byli: ks. Andrzej Fila- dziekan, oraz ks. Piotr Winczakiewicz- wikariusz. Ks.

Zbigniew w homilii wzbudził w sercach uczestników niepokój o żyjących obok nas ludzi, którzy Boga nie znają, którzy zwątpili w moc Jego Miłosierdzia. Zaznaczył, że do nieba nie idzie się w pojedynkę, że nie może być nam obojętna sprawa zbawienia brata, czy siostry, sąsiada, znajomego. Taka postawa zabiegania o innych, zapraszania na wspólną drogę ku Bogu,  przynosi radość i szczęście, bo jest wyrazem prawdziwej miłości, której tak bardzo wszyscy pragniemy, a której deficyt wciąż jest odczuwalny. Na tym też polega prawdziwa ewangelizacja.  Po zakończonej Eucharystii, adoracyjnym uwielbieniu, namaszczeniu egzorcyzmowanym olejem i uroczystym błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem  wszyscy uczestnicy napełnieni Bożymi Darami i ubogaceni duchowo zostali rozesłani z pieśnią na ustach, by nieść Boga innym. Kolejny dzień zgromadził lubanian na Rynku miasta, będącym centrum spotkań mieszkańców miasta. Tam we wczesnych godzinach popołudniowych miała miejsce ewangelizacja uliczna połączona z festynem na rzecz Ogniska Wychowawczego dla Dziewcząt, prowadzonego przez siostry magdalenki. Cała akcja zainicjowana przez siostry była ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu z rodziną, znajomymi, dawała okazję do zacieśniania więzi międzyludzkich i zawierania nowych znajomości.

Część pierwsza, otwarcia której dokonał Burmistrz miasta- Arkadiusz Słowiński, zaznaczając iż cała akcja jest kolejnym krokiem na drodze przygotowania mieszkańców do ogłoszenia św. Marii Magdaleny patronką miasta,  miała charakter bardziej rekreacyjny. Przed plenerową sceną gromadziły się całe rodziny, by obejrzeć, czy posłuchać młode talenty. Nawet przygodnym przechodniom trudno było obojętnie przejść przez  centrum i nie zatrzymać się, by posłuchać wydobywanych z przeróżnych instrumentów muzycznych dźwięków utworów kompozytorów różnych epok w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej, roztańczonych przedszkolaków z lubańskiego  „Słoneczka”, czy wygimnastykowanych uczennic Gimnazjum nr 3, które pod kierunkiem p. Doroty Waicfelt zachwycały sprawnością ciała w rytmach ZUMBY. Dużym zainteresowaniem cieszył się też pokaz udzielania pierwszej pomocy zaprezentowany przez uczniów ZSP im. Adama Mickiewicza, którzy chcieli przypomnieć mieszkańcom jak zachować się w nagłych przypadkach, gdy decydują minuty o tym czy ktoś przeżyje.

O godzinie 15.00 rozpoczęła się modlitwą Koronki do Miłosierdzia Bożego część ewangelizacyjna całego przedsięwzięcia. Koronce przewodniczył ks. Jan Bryja- proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej. W jej prowadzenie włączył się także Burmistrz miasta i siostry magdalenki, którzy polecali w modlitwie wszystkie grupy społeczne naszego miasta. Przedstawiciele tychże grup po jej zakończeniu wypuścili w niebo balony w kolorach niebieskim i czerwonym ( symbolizujące promienie wychodzące z obrazu Jezusa Miłosiernego) jako znak nadziei dotarcia wołania mieszkańców Lubania o pomoc do samego Boga.  Ciekawym punktem ewangelizacyjnej części był pokaz baniek mydlanych
w wykonaniu diakona Metropolitalnego Seminarium Duchownego we Wrocławiu Teodora Sawielewicza, dla którego, jak sam mówi, „ bańki są pretekstem do opowiedzenia o wielkiej potędze Miłosierdzia Bożego, która rozbija nasze życiowe iluzje, przetwarzając śmieci
w złoto miłości i unosi ją do nieba”. Następnie mikrofon na plenerowej scenie przejął Jan Budziaszek, znany perkusista, związany od 1966 r. z zespołem Skaldowie, który w wygłoszonym świadectwie, dał słuchającym przykład działania łaski Bożej w Jego życiu, stwierdzając, że „opowiada o przygodach, których nie jest autorem”. Zwierzał się, że wcześniej przylgnęło do niego określenie „Budziaszek od bimbru i od flaszek”, gdyż sam go produkował i często „degustował”. Nieobce mu były też narkotyki, ale Pan Bóg sam upomniał się o niego i dlatego teraz przemierza tysiące kilometrów odwiedzając więzienia, domy pomocy społecznej, szpitale, dociera wszędzie tam, gdzie jest zapraszany, by głosić Boże Miłosierdzie, by świadczyć, że z Bogiem możliwa jest przemiana i prawdziwe nawrócenie.  Kolejnym punktem programu były tańce i śpiewy sióstr magdalenek. Siostry, które z dziewczętami  z Ogniska Wychowawczego cały dzień obecne były na placu ratuszowym , zaznaczając w tym dniu swą obecność nie tylko obsługą przy różnych stoiskach, ale również poprzez szczególny ubiór. Dziewczęta i wolontariusze mieli na sobie czerwone koszulki z grafiką św. Marii Magdaleny i napisem Jezus Cię kocha, a siostry
na niebieskich koszulkach z ta samą grafiką miały przypięty napis ZAGADAJ SIOSTRĘ, co stanowiło dobry pretekst, by siostry zaczepić i móc porozmawiać. Niektóre z tych rozmów, jak stwierdzają siostry, były bardzo głębokie i być może staną się punktem zwrotnym w życiu niejednego z rozmówców, bo siostry za tych ludzi dalej się modlą, oddając ich problemy Panu Bogu. Obecność Księdza Jana Bryi, przechadzającego się z fioletową stułą, ośmieliła niektórych mieszkańców Lubania, by skorzystać nawet na ulicy z sakramentu miłosierdzia.
Godzina 18.00 zgromadziła przed sceną naprawdę tłumy i wzbudzała spore emocje, gdyż w tym czasie odbył się finał zabawy fantowej, w której szczęściarze mogli wygrać altankę ogrodową, rower, voucher do SPA w Świeradowie, kolację dla rodziny w Motelu Łużyckim, czy Encyklopedię dla dzieci. Całą akcję ewangelizacyjną zakończył koncert zespołu SYJON z Otynia, który również dzień wcześniej modlił się śpiewem z mieszkańcami Lubania w kościele pw. Trójcy Świętej. Zarówno śpiew, jak i świadectwa młodszych i starszych członków zespołu były iskrą nadziei dla wszystkich przeżywających różne problemy, gdyż wzbudzały w słuchaczach wiarę w to, że Bóg jest, że żyje i kocha każdego człowieka i ma dla każdego wyjście z trudnych sytuacji. Trzeba Mu tylko zawierzyć.                       

s. Wiesława Kopij csmm