Szczególne świętowanie

Szczególne świętowanie

22 lipca dla sióstr Zgromadzenia św. Marii Magdaleny od Pokuty zawsze był dniem uroczystym, choć papież Franciszek dopiero przed kilku laty nadał
w Kościele wspomnieniu św. Marii Magdaleny rangę święta. Tegoroczne obchody Patronalne były szczególne dla dwóch sióstr magdalenek, które zostały zaproszone na szlak swej świętej Patronki. Ślady w postaci relikwii św. Marii Magdaleny- Apostołki Apostołów, jak kiedyś nazwał ją św. Augustyn z Hippony, są bardzo  czczone we Francji. Siostry odwiedziły miejsca szczególnego kultu Magdaleny w tym kraju. Na szlaku pielgrzymim znalazło się na początek  Vézelay, gdzie przechowywane są relikwie tej świętej. Ich stróżami są członkowie Wspólnoty Jerozolimskiej. Małe miasteczko w środkowej Francji, w dniach poprzedzających święto św. M. Magdaleny, gromadzi wielu pątników i turystów, którzy za jej wstawiennictwem wypraszają dla siebie i bliskich różne łaski. Drugim ważnym miejscem, gdzie czczona jest św. M. Magdalena, jest miejscowość na południu Francji-St. Maximin.
W tamtejszej Bazylice, której patronuje św. M. Magdalena, jak podają miejscowe źródła, znajduje się czaszka świętej. W czasie nowenny poprzedzającej święto, relikwie św. Marii Magdaleny wystawiane są w pięknym złotym relikwiarzu w ołtarzu głównym Bazyliki. Jednak najgłębsze przeżycia towarzyszyły siostrom magdalenkom w St. Baume, które jest masywem górskim, gdzie na sporej wysokości znajduje się grota, w której według tradycji dokonała żywota św. Maria Magdalena. To właśnie tam 22 lipca siostry magdalenki wraz z liczną grupą  pielgrzymów uczestniczyły w procesji i uroczystej Eucharystii, której przewodniczył miejscowy biskup. Przy ołtarzu w grocie stanęło również grono dominikanów, którzy opiekują się tym miejscem. Moc przeżyć towarzyszących wyjątkowemu świętowaniu dnia świętej Patronki, pozostanie w sercach sióstr na długo. Jest co opowiadać współsiostrom, które jeszcze tam nie były.