Święto patronalne w Erfurcie

Święto patronalne w Erfurcie

Wspólnota erfurcka świętowała tegoroczną uroczystość naszej Patronki, świętej Marii Magdaleny, razem z tutejszą wspólnotą sióstr urszulanek w ich pomagdaleńskim kościele św. Marii Magdaleny, jedynym w Erfurcie, w którym pomimo niedzieli Msza święta była odprawiona z uroczystości ku jej czci. 

Siostry urszulanki bardzo się ucieszyły z wspólnego świętowania i zaprosiły magdalenki na śniadanie. Msza święta rozpoczęła się o godz. 8.00. Celebrujący ją ksiądz Andreas Friedel przywitał magdalenki na wstępie bardzo miło i przedstawił wszystkim obecnym w kościele siostra przełożona Angela Tiller OSU pomodliła się za całe Zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty. Po Mszy świętej poprowadzono siostry pierwszy raz do nowego refektarza, gdzie bardzo miło spędziłyśmy czas. Siostry zostały obdarowane obrazkami z wspólną Patronką oraz polskimi słodyczami. Na zakończenie zaśpiewano hymn o świętej Marii Magdalenie. Na prośbę sióstr urszulanek przesłano im jego tłumaczenie na język niemiecki wraz z pamiątkowymi zdjęciami, które zrobiła siostra Michalina.

Z siostrami urszulankami od samego początku magdalenki miały bliski kontakt, ponieważ łączy je pamięć o dawnych erfurckich magdalenkach, ich poprzedniczkach. Pierwsze siostry magdalenki przybyły do Erfurtu w XII wieku i przetrwały tu ponad 450 lat. W 1667 roku do czterech pozostałych magdalenek dołączyło sześć pierwszych sióstr urszulanek, które przejęły ich dobra, zaopiekowały się naszymi staruszkami oraz rozwinęły swą działalność, stając się prężnym i bogatym w zasługi dla miasta konwentem.

W kościele i w klasztornych murach czuje się do dziś magdaleńskiego ducha. Jest tam też sporo zabytków, pamiętających czasy magdaleńskie, np. znane niektórym magdalenkom gobeliny, utkane przez średniowieczne magdalenki. Siostry urszulanki zawsze były otwarte i chętnie opowiadały o wspólnej historii, dopowiadając nawet, że może znów nadejdzie czas, kiedy młodsze magdalenki zaopiekują się starszymi urszulankami.