W ramach Diecezjalnego Duszpasterstwa Kobiet im. Św. Rity w Legnicy odbyła się pielgrzymka autokarowa do Krakowa. Miała miejsce 17 listopada br. Udział wzięło 56 osób. Pielgrzymkę zorganizowały: s. Ewa Kata CSMM i p. Jolanta Urbańska z legnickiej wspólnoty kobiet. Opiekunem duchowym był ks. Krzysztof Wiśniewski.
Drogę do Krakowa pielgrzymi rozpoczęli o godzinie trzeciej w nocy modlitwą zawierzenia Bogu, a o wschodzie słońca odśpiewali Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i wysłuchali opowieści o życiu św. Rity, patronki duszpasterstwa kobiet. Celem pielgrzymki było nawiedzenie głównego ośrodka kultu św. Rity, znajdującego się w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej na krakowskim Kazimierzu. Proboszcz i zarazem kustosz sanktuarium ojciec augustianin Marek Donaj OSA przyjął pielgrzymów przybyłych w niedzielny poranek w kaplicy Matki Bożej Pocieszenia. Jest tam fresk ukoronowany papieskimi koronami, przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem Jezus, strzelającym z łuku strzałami miłości i Słowa Bożego w kierunku św. Augustyna. O. Marek opowiedział historię klasztoru i kościoła ufundowanego jeszcze przez króla Kazimierza Wielkiego, oraz wprowadził w żywy i rozwijający się kult św. Rity z Cascii. Wiąże się on z obecnością relikwii tej Świętej, oraz z piękną i dużych rozmiarów figurą św. Rity z krucyfiksem w dłoniach. Od ponad 30 lat ludzie doświadczają w tym miejscu duchowej bliskości św. Rity i otrzymują łaski za jej wstawiennictwem. Pątnicy uczestniczyli tu w niedzielnej Mszy świętej, zawierzając Bogu swoje intencje za wstawiennictwem św. Rity. Ona uczy nas postawy zdania się na Ojca niebieskiego i niesienia życiowego krzyża w zaufaniu Chrystusowi Ukrzyżowanemu.
Dlatego kolejnym punktem było pielgrzymiej drogi było Opactwo Cystersów w Mogile, a szczególnie, sanktuarium łaskami słynącego krucyfiksu. Cudownie ocalały z pożaru wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego, czczony w niedawno odrestaurowanej kaplicy, przyciąga rzesze wiernych. Legniccy pielgrzymi zwiedzili z przewodnikiem muzeum opactwa i poznali jego historię.
Następnie był czas wolny na krakowskim Rynku. Pielgrzymi nawiedzali kościół Mariacki, oglądali Ratusz, Sukiennice. Szczególnym miejscem okazał się malutki kościół św. Wojciecha, gdzie znajdują się najwcześniejsze w Polsce relikwie św. Marii Magdaleny – głównej patronki sióstr magdalenek. Siostra Iwona i s. Ewa miały okazję do krótkiej modlitwy i uczczenia relikwii swojej Patronki. Na Rynku krakowskim pielgrzymi skorzystali również z kawiarni, zakupu pamiątek i regionalnych wypieków.
Od św. Rity i Krzyża świętego droga pielgrzymów prowadziła do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tam o godz. 15.00 pątnicy modlili się wspólnie Koronką do Miłosierdzia Bożego. Niektórzy zobaczyli również celę zakonną św. s. Faustyny, inni nawiedzili Centrum Jana Pawła II. Czasu w Łagiewnikach było sporo. Przed drogą powrotną można więc było zjeść ciepły posiłek.
W autokarze atmosfera była bardzo rodzinna, radosna. Ks. Krzysztof animował modlitwę i rozmowy. Była modlitwa różańcowa, wspólny śpiew. Panie z duszpasterstwa kobiet w Legnicy przygotowały różne ciekawostki i legendy o Krakowie i św. Ricie. Bardzo ubogacające okazało się dzielenie swoim świadectwem z przeżycia tego dnia. Panie mówiły o swoich wrażeniach, o otrzymanych łaskach, o doświadczeniu bliskości Boga i wspólnoty oraz o szczególnej osobistej relacji ze św. Ritą. Pielgrzymka była jednodniowa i nie wiodła w tak dalekie strony jak Cascia, Lourdes czy Fatima, a jednak nastawienie wewnętrzne na łaskawą miłość Boga przygotowało serca na duchowe owoce i cuda. Słowa uczestników pozwalają wierzyć, że wydarzyło się coś naprawdę ważnego.