Jubileusz

Jubileusz

,,Dobrze jest dziękować Panu i śpiewać imieniu Twemu, o Najwyższy…”

Te słowa psalmisty dosłownie wpisują się w sobotnią uroczystość dziękczynną za dar 700 lat istnienia klasztoru w Lubaniu (to najdłuższa nieprzerwana obecność sióstr w jednym domu zakonnym na terenie Polski)!! Dokładnie rok temu 20 czerwca 2020 r. siostry magdalenki od pokuty rozpoczęły świętowanie Jubileuszu. I choć wtedy ze względu na panujące ograniczenia związane z koronawirusem nie mogły dzielić tej radości z mieszkańcami miasta, to Bóg dał, że w zakończeniu Roku Jubileuszowego mogli wziąć udział wszyscy  zainteresowani. Rozpoczęcie uroczystości i pierwsza cześć obchodów miała miejsce w ogrodach magdaleńskich. Na początku Przełożona Generalna Matka Wiesława Kopij przywitała przybyłych przedstawicieli tutejszych władz, gości z Niemiec, Słowacji i siostry. Następnie s. Iwona zaprosiła do obejrzenia wystawy historycznej dot. lubańskiego klasztoru, której eksponaty mają wartość na skalę Muzeum Narodowego. Dokonano także poświęcenia Krzyża Jubileuszowego i zabytkowej figury św. Jadwigi Śląskiej. Można było również dowiedzieć się jak wyglądało życie sióstr przez te 700 lat dzięki krótkiej prelekcji p. Piotra Stefaniaka – historyka z Krakowa i posłuchać występu dzieci ze Szkoły Muzycznej w Lubaniu. Dla wszystkich przybyłych był przygotowany obiad, a także słodki poczęstunek.
Dalsza część obchodów miała miejsce na lubańskim rynku. Tutaj dzieci ze szkoły im. Bolesława Chrobrego z Nowogrodźca odegrały przedstawienie o św. Jadwidze Śląskiej, która sprowadziła z Marsylii pierwszą wspólnotę sióstr magdalenek już w 1217 r. O godz. 15.00 aktorzy Magdalena i Andrzej Kępińscy wraz z s. Magdaleną poprowadzili wspólną modlitwę  koronką do Miłosierdzia Bożego.  Następnie ks. dr Zbigniew Chromy wygłosił konferencję Punktem centralnym obchodów była uroczysta Eucharystia odprawiona pod przewodnictwem o. bpa Jacka Kicińskiego CMF. Na uroczystości przybył również bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji, który za posługę sióstr w diecezji ofiarował specjalnie napisaną ikonę św. Marii Magdaleny, natomiast Matka Wiesława złożyła życzenia ks. Biskupowi Zbigniewowi z okazji 50 rocznicy święceń kapłańskich i 75-tych urodzin i 19 rocznicy święceń biskupich. Po Mszy św. była wspólna agapa i koncert zespołu N.O.E. (Nieograniczona Odpowiedzialność Ewangelizacyjna). Ale się działo!

Dziękujemy wszystkim, którzy towarzyszyli nam swoją obecnością, modlitwą i pomocą w tym szczególnym dla nas dniu. Bogu niech będą dzięki za te 700 lat istnienia naszego klasztoru w Lubaniu.