Dzień Skupienia dla Kobiet w Osłej

Dzień Skupienia dla Kobiet w Osłej

W ramach Diecezjalnego Duszpasterstwa Kobiet im. Św. Rity, odbył się VII Dzień Skupienia dla Kobiet. Wydarzenie miało miejsce 2 grudnia 2023 r. w Domu Chleba w Osłej. Zgromadziło się ok. 100 pań z różnych miejsc diecezji: Legnicy, Jeleniej Góry, Zebrzydowej, Lubania, Polkowic, Lubina, Zgorzelca. Uczestniczyły też s. Magdalena i s. Ewa ze Zgromadzenia Sióstr Magdalenek. Gospodarz miejsca, ks. Marek Skiba powitał wszystkich zebranych i opowiedział krótką historię Domu Chleba. Konferencje wygłosiła dr Iwona Zielonka, biblista, diecezjalny doradca życia rodzinnego i specjalista public relations, terapeuta chrześcijański, kierownik duchowy, wykładowca akademicki, założyciel i dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Płockiej; od 2020 prowadząca formację kobiet „świętość w zwyczajności”, przewodnicząca Komisji Teologicznej Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji oraz prezes Fundacji „Porta Fidei”. Podczas spotkania ukazały się też inne talenty p. Iwony – taniec, śpiew, teatr, gra na gitarze i komponowanie utworów muzycznych. Pani Iwona wygłosiła konferencje pt.: „Droga serca Kobiety” i „Misja kobiet – kobiety w misji”. W konferencjach tych prelegentka ukazała geniusz kobiety, jej misję w Kościele i w świecie, oraz jak ważne jest, by kobieta stała się w pełni kobieca, by wiedziała, że jest wartością, a piękno i mądrość dostrzegała w swoim wnętrzu, budując siebie we współpracy z łaską Boga. P. Iwona była autentycznym przykładem i świadkiem tego, jak wielka jest siła kobiety świadomej siebie i swojego miejsca na ziemi, a przede wszystkim świadomej tego, że to miejsce na ziemi jest przejściowe i nie ma sensu trzymać się go tak kurczowo. P. Iwona mówiła o zaufaniu Bogu, zarówno we własnych planach i pomysłach na życie, jak i w kontekście sytuacji politycznej naszego kraju i świata. Bo jeśli wierzymy, że Bóg jest prawdziwym Królem, Królem dobrym, kochającym, że jesteśmy w Jego ręku, to dużo naszych lęków i trosk jest nieuzasadnionych.

Eucharystii przewodniczył bp Piotr Wawrzynek. W homilii bp Piotr, nawiązując do czytań zachęcał do postawy uwielbiania Boga każdego dnia, w każdej sytuacji, radosnej czy trudnej i gorzkiej. Mówił, jak bardzo naszym udziałem są liczne troski i niepokoje. Jak bardzo nie pozwalają nam one korzystać z chwili obecnej, bo ciągle jesteśmy w tym, co było wczoraj, lub co się kiedyś wydarzy lub nie wydarzy. Bp Piotr zachęcał, by uczyć się patrzeć w przyszłość ponad tymi troskami. A jest to możliwe, kiedy trwamy na modlitwie, gdy uwielbiamy Boga, dlatego, że jest Bogiem. Bogiem wszechmocnym, dobrym i pełnym miłości. Po Mszy Świętej odbyła się agapa z udziałem bpa Piotra, zakończona wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Z racji I soboty miesiąca, odbyło się nabożeństwo pierwszo-sobotnie przed Najświętszym Sakramentem, a popołudniu także modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego i uwielbienie. Całość ubogacił zespół muzyczny z Kruszyna. Panie mogły też skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania, gdzie służyli ks. Marek Skiba i ks. Adam Bogdała. Była też możliwość zakupu ciekawych i wartościowych gadżetów, gdyż obecni byli przedstawiciele księgarni „Emmanuel” z Katowic, a panie z Jeleniej Góry przygotowały wykonane przez siebie różańce i różne ozdoby. Dzień ten był owocnym czasem formacji, modlitwy i słuchania, radości i dzielenia się.