Dzień wspólnoty kobiet konsekrowanych

Dzień wspólnoty kobiet konsekrowanych

Dzień wspólnoty kobiet konsekrowanych diecezji legnickiej odbył się 14 grudnia w Domu Słowa w Legnicy. Był okazją do pogłębienia duchowego życia, budowania relacji oraz wymiany doświadczeń w gronie osób zaangażowanych w życie konsekrowane: sióstr zakonnych, dziewic konsekrowanych, pustelnicy i wdów konsekrowanych. Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu w ciszy i uwielbieniu śpiewem. Animację muzyczną poprowadziły: s. Dorota ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Przenajświętszej Krwi oraz s. Magdalena i s. Ewa ze Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty.

Monika Skrobiewska OV w ramach spotkania integracyjnego przy stole, przybliżyła w opowieści i prezentacji historię i istotę tej indywidualnej formy życia konsekrowanego, jaką jest dziewictwo konsekrowane. Podzieliła się przy tym osobistym przeżyciem drogi i doświadczeniem wielu spotkań, które pomogły jej to powołanie rozeznać, zrozumieć i przyjąć. Pani Monika podkreśliła, jak istotna jest formacja permanentna w życiu osób konsekrowanych. Formacja jest kluczowa, by świadomie iść przez życie, umacniać swoje powołanie, stawiać czoła wyzwaniom codzienności oraz lepiej służyć Kościołowi. Dbałość o formację to nie jednorazowe wydarzenie, lecz trwały i żywy element życia konsekrowanego. W diecezji legnickiej są trzy dziewice konsekrowane, z których pani Monika jest najmłodsza – konsekrowana przez bpa Andrzeja Siemieniewskiego w 2023 roku. Przed laty, w 2010 roku, bp Marek Mendyk konsekrował panią Mariolę Piasecką, a w 2012 bp Stefan Cichy konsekrował panią Agnieszkę Jaz. Na drodze formacji do stanu dziewic znajduje się pięć kobiet. Pani Monika przygotowała także dla wszystkich uczestniczek dnia wspólnoty wartościowe książkowe upominki.

Następnie w kaplicy odbyła się konferencja ascetyczna. Ksiądz Krzysztof Wiśniewski przywołał w konferencji słowa papieża wypowiedziane w Brukseli, we wrześniu tego roku, do duchowieństwa i osób konsekrowanych. Franciszek wskazał na trzy zasadnicze wymiary opisujące współczesne wyzwania, które stają przed osobami konsekrowanymi: ewangelizacja, radość i miłosierdzie. Ewangelizacja – gdyż nastał czas „chrześcijaństwa świadectwa”, które nie zajmuje się tylko zachowaniem dziedzictwa przeszłości. Radość – gdyż działa w nas Duch Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego i jesteśmy głosicielami dobrej nowiny. Miłosierdzie – bo Bóg nie wycofuje swej miłości wobec nikogo i tego samego nas uczy.

Eucharystii przewodniczył bp Piotr Wawrzynek. Bp Piotr w homilii podkreślił fakt, że Adwent jest nie tylko czasem oczekiwania, ale także okresem gorliwego wołania o przyjście Pana. Przykładem są prorocy jak Eliasz i Jan Chrzciciel – płomienni w słowach, bo płonęło ich serce poznaniem Boga. Troska o płomień Bożej miłości w sercu i wstępowanie drogą ku zjednoczeniu z Bogiem, to były także główne motywy świadectwa patrona dnia, św. Jana od Krzyża. Biskup apelował, aby osób konsekrowanych nie pochłonęły świąteczne porządki, odbierające siły do doświadczeń duchowych.

Spotkanie zakończyło się obiadem. Takie dni wspólnoty są bardzo cenne, gdyż wspólna modlitwa, refleksja nad powołaniem i wzajemne wsparcie, pozwalają na umocnienie w wierze i rozwój duchowy. Ks. Krzysztof zaprosił wszystkie kobiety konsekrowane na kolejne spotkanie Dnia Wspólnoty 11 stycznia 2025 r. w Domu Słowa w Legnicy, podczas którego będzie wspólne kolędowanie i przełamanie się opłatkiem.