Przetrwać na przekór losowi… Nocne spotkanie z historią w lubańskim klasztorze

Przetrwać na przekór losowi… Nocne spotkanie z historią w lubańskim klasztorze

Kolejna odsłona Lubańskiej Nocy Muzeów i historycznych smaków 2026 już za mieszkańcami Lubania. Wydarzenie zorganizowane dnia 23 maja przez pracowników Lubańskiego Muzeum Regionalnego obejmowało  nie tylko wystawy, ale też opowieści przewodników, historyczne smaki i wyjątkowe oświetlenie wnętrz. Tegoroczna lubańska inicjatywa  muzealna obfitowała w liczne atrakcje. Podróż z historią w lubańskiej przestrzeni zaczęła się o  godz. 17.00 uroczystą prezentacją sarkofagu XVII-wiecznego burmistrza Lubania – Johanna Wincklera (1608–1667), który został poddany konserwacji zachowawczej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Sarkofag został odkryty podczas prac rewitalizacyjnych prowadzonych na Placu Lompy w Lubaniu.
Następnie od godz. 17.30 rozpoczął się panel wykładów poprzedzony koncertem muzyki barokowej w wykonaniu Bartłomieja Filipowicza (gitara). Wśród prelegentów można było usłyszeć między innymi Tomasza Bernackiego – regionalistę, znawcę historii Lubania z tematem: „Johann Winckler – burmistrz na trudne czasy” oraz proboszcza parafii ewangelicko – augsburskiej ks. Cezarego Królewicza z przedłożeniem zatytułowanym: „Kultura sepulkralna po reformacji”. Zainteresowani historią obejrzeli wystawy i instalacje: „Memento mori. Między rzemiosłem a sztuką sepulkralną Górnych Łużyc”, wystawę interaktywną „Nakaz dotykania eksponatów”, instalacja artystyczna „Vanitas. Ostatnia uczta baroku”, umieszczone między innymi w lubańskim Ratuszu. Spotkanie z historią w murach lubańskich obiektów obejmowało: Schron Przeciwlotniczy (Park Niepodległości przy Wieży Brackiej), Wieżę Bracką (przy ul. Brackiej), pierwsze lubańskie Targi Sztuki (Przestrzeń Sztuki przy ul. Zgorzeleckiej). Oferta muzealna tego wieczoru obejmowała również historyczne smaki aż do wyczerpania porcji. Potrawy przygotowali zarówno regionalni, jak i zaproszeni twórcy: Koło Gospodyń Wiejskich z Włosienia, Restauracja Ratuszowa z Lubania, Cherries&Berries Kawiarnia z Lubania oraz Pierogowa Chata z  Olszyny. Wydarzenie trwało od 17.00 do 23.00. W inicjatywę Lubańskiego Muzeum Regionalnego, jak co roku włączyły się Siostry magdalenki od pokuty wspólnoty lubańskiej. Udostępniły zwiedzającym wystawę historyczną zatytułowaną „Przetrwać na przekór losowi – z dziejów klasztoru św. Marii Magdaleny od Pokuty w Lubaniu”, znajdującą się w ich domu zakonnym przy ul. Wrocławskiej. Ekspozycja przybliża dzieje Zakonu magdalenek od pokuty, którego historia nierozerwalnie łączy się z Lubaniem od ponad 700 lat. Zakon przetrwał najtrudniejsze momenty, w tym wojny husyckie, reformację, kasaty pruskie (1810 r.) i czasy Kulturkampfu. Wystawa pokazuje, jak losy klasztoru przeplatały się z historią lubańskiego regionu.Ekspozycja historyczna w lubańskim klasztorze cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających. To pokazuje, że opowieści o walce i triumfie nad losem są niezwykle uniwersalne i potrzebne.