W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 24 maja 2026 r. kobiety z całej Polski spotkały się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze podczas 7 Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „Posłane by nieść światło”. Diecezję legnicką reprezentowało 58 pań z różnych części diecezji. Grupę pielgrzymów prowadził duchowo ks. Krzysztof Wiśniewski i s. Iwona Hałamuszka ze Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty, referentka Duszpasterstwa Kobiet Diecezji Legnickiej. W pielgrzymowaniu uczestniczyła również s. Sylwia Krawczyk z tegoż Zgromadzenia. Współorganizatorkami były: Jolanta Urbańska, Dagmara Franas oraz Agnieszka Filitowska. W owocnym przeżyciu pielgrzymki pomagały pielgrzymkowe pieśni animowane przez Karolinę i Emilkę, wspólne modlitwy, upominki ręcznie wykonane oraz konkursy.
Szczególnym punktem spotkania były konferencja i świadectwo zaproszonych prelegentek: s. dr hab. Joanny Nowińskiej i Marty Mędrek. Siostra Joanna w swojej konferencji przybliżyła, co w praktyce oznacza żyć „Bożą rzeczywistością” i jak stawać się prawdziwą światłością w dzisiejszym świecie. Natomiast Marta Mędrek podzieliła się poruszającym świadectwem wiary. Pokazała, że codzienne, często trudne i wymagające relacje z bliźnimi, mogą stać się przestrzenią do niesienia Bożego światła oraz chrześcijańskiej nadziei. Wyjątkowym momentem było wręczenie świec liderkom wspólnot – symbolu światła. Gest ten przypomniał, że zadaniem współczesnych kobiet jest niesienie tej Bożej iskry w świat poprzez codzienną miłość, bezinteresowną dobroć, odważne świadectwo oraz pokorną służbę drugiemu człowiekowi. Całość zwieńczyła Eucharystia z aktem zawierzenia kobiet Matce Bożej oraz wspólna modlitwa różańcowa. Pielgrzymi legniccy podczas drogi powrotnej mieli czas na modlitwę i dzielenie się doświadczeniem. I dobrze ten czas wykorzystali ku wzajemnemu umocnieniu w nadziei. A relację foto można obejrzeć dzięki Joasi.





























