Majówka w lubańskim klasztorze

Majówka w lubańskim klasztorze

Dnia 6 maja dzieci pierwszokomunijne z parafii pw. Świętej Trójcy w Lubaniu wraz z rodzicami przyszli do klasztoru Sióstr magdalenek od pokuty. Do spotkania w lubańskim klasztorze doszło dzięki inicjatywie proboszcza wspomnianej parafii ks. Artura Węgla. O godz. 17.45 miało miejsce nabożeństwo majowe, a następnie ks. Artur sprawował Eucharystię w intencji Sióstr oraz rodziców dzieci pierwszokomunijnych. W kazaniu można było usłyszeć krótką historią sprowadzenia magdalenek od pokuty do Lubania. Do zobrazowania dawnego, pierwszego stroju mniszek magdaleńskich posłużyły figurki – mniszki ubrane w czarne welony i białe habity z różańcem przy pasku. Po zakończonej Eucharystii wszyscy obecni w kaplicy zostali zaproszeni do zwiedzenia sali historycznej  poświęconej dziejom Sióstr magdalenek od pokuty. Wystawa została przygotowana w 2020 r. z okazji 700-lecia obecności Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty w Lubaniu. Nosi ona tytuł „Przetrwać na przekór losowi – z dziejów klasztoru św. Marii Magdaleny od Pokuty w Lubaniu”. Przygotowana ekspozycja ukazuje dzieje klasztoru magdalenek od pokuty w Lubaniu oraz opowiada o duchowej sile sióstr, które potrafiły przetrwać każdą burzę dziejową w ciągu tych kilkuset lat.  W dziejach lubańskiego klasztoru jak w zwierciadle odbija również historia Lubania – nieprzerwanie od 1320 roku. Po obejrzeniu wystawy dzieci przeszły do zakonnego kapitularza na poczęstunek. Podczas małego przyjęcia mogły one wspólnie uwielbić Boga poprzez śpiew piosenek religijnych z pokazywaniem. Przed zakończeniem spotkania każde dziecko otrzymało symboliczny upominek. W przyjęcie gości zaangażowały się Siostry magdalenki od pokuty wspólnoty lubańskiej. Wspólnie spędzony czas dał dzieciom i ich rodzicom możliwość poznania Sióstr magdalenek od pokuty, ich historii oraz tego czym się zajmują nie tylko w Lubaniu, ale również poza granicami miasta.