Magdalenki od pokuty w historii Lubania

Magdalenki od pokuty w historii Lubania

W dniu 22 maja w murach kościoła pw. Świętej Trójcy w Lubaniu odbyło się kolejne spotkanie modlitewne. Wierni zgromadzili się, aby przez wstawiennictwo św. Marii Magdaleny powierzać swoje intencje, adorować Najświętszy Sakrament oraz rozpocząć nowennę przed uroczystością Trójcy Świętej. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 17.30 od wystawienia Najświętszego Sakramentu i  wspólnego uwielbienia. Następnie miało miejsce nabożeństwo majowe z rozważaniem poświęconym Eucharystii. Podczas wspólnej modlitwy odprawiono pierwszy dzień nowenny do Trójcy Przenajświętszej w ramach przygotowań do zbliżającego się odpustu parafialnego. Modlitwy i śpiew podczas adoracji prowadziły Siostry magdalenki od pokuty wspólnoty lubańskiej z Matką Ewą. Wspólna modlitwa pozwoliła uczestnikom wyciszyć się i otworzyć na łaskę płynącą z obecności Jezusa Chrystusa. Następnie ks. proboszcz Artur Węgiel w koncelebrze z ks. Karolem Diduszko celebrowali Eucharystię w intencjach mieszkańców i miasta Lubania, przyzywając wstawiennictwa patronki św. Marii Magdaleny. W homilii proboszcz miejsca w nawiązaniu do czytań mszalnych z dnia mówił o wspólnocie wierzących, którzy spotykają się, aby wspólnie modlić się a następnie nieść przesłanie Dobrej Nowiny. Nie tylko głosić, ale również świadcząc o Bożej miłości wobec tych, których spotykają na swoich drogach. Kaznodzieja nawiązał również do św. Marii Magdaleny, która uwolniona przez Jezusa Chrystusa od siedmiu złych duchów, stała się symbolem radykalnego nawrócenia, bezinteresownej miłości i żywym świadkiem Bożego miłosierdzia dla każdego człowieka. Podkreślił, że największym cudem jakiego możemy doświadczać każdego dnia to nawrócenie własnego serca, które prowadzi do głębszej relacji z Bogiem i miedzy ludźmi. Po zakończonej Eucharystii uczestnicy mieli sposobność wysłuchać krótkiej historii lubańskiego kościoła opowiedzianej przez ks. Artura Węgla. Następnie ksiądz proboszcz zaprowadził zebranych w kościele do sali na plebanii, gdzie zaprezentował wystawę poświęconą dziejom parafii pw. Świętej Trójcy w Lubaniu, budowniczym kościoła oraz wspólnocie parafialnej. Historia parafii Świętej Trójcy w Lubaniu jest trwale i nierozerwalnie złączona z dziejami lubańskich magdalenek od pokuty, których konwent ufundowany w 1320 roku przejął prawa patronackie nad świątynią. Przez stulecia Zakon magdalenek od pokuty decydował o losach parafii, a obecny neogotycki kościół został wzniesiony w XIX wieku w całości z inicjatywy i funduszy klasztoru. Z tego względu ilustracje dawnego klasztoru magdaleńskiego  stanowiły większą część przygotowanej wystawy. Spacer z historią po lubańskim kościele w nawiązaniu do jego dziejów był wyjątkowym wydarzeniem dla wspólnoty parafialnej.