„Gietrzwałd 1877. Wojna światów”

„Gietrzwałd 1877. Wojna światów”

W sobotę 23 listopada br. o godz. 13.00 w Bogatyńskim Ośrodku Kultury odbyła się projekcja filmu Grzegorza Brauna „Gietrzwałd 1877. Wojna światów”. Ekranizacja mało znanych dziewiętnastowiecznych objawień maryjnych na Warmii zainteresowała wielu ludzi, w tym również siostry magdalenki od pokuty wspólnoty lubańskiej z Matką Wiesławą. Film opowiada o zdarzeniach, które miały miejsce latem 1877 roku w wiosce Gietrzwałd (dawniej Dietrichswalde pod zaborem pruskim). To jedyne na ziemiach polskich objawienia Najświętszej Marii Panny potwierdzone kanonicznie dekretem bpa Drzazgi z 1977 roku. Nie bez znaczenia miał fakt, że Maryja w swoim objawieniu mówiła po polsku przy obowiązującym wówczas na Warmii urzędowym języku niemieckim. Pomiędzy 27 czerwca a 16 września 1877 rokiem miało tam miejsce aż 160 wizji! Na tle tych wydarzeń odsłania się głębszy sens i aktualność orędzia maryjnego. Kontekst bliższy to Kulturkampf. Kontekst dalszy to tzw. „Wielka gra” mocarstw, a mianowicie wojna rosyjsko-turecka, której rozpoczęcie mogło skutkować rozszerzeniem konfliktu na kontynent europejski. Punktem zapalnym wojny światowej latem 1877 roku miała być prowokacja powstańcza w Polsce. Tak fatalny scenariusz mogła odwrócić tylko Boża interwencja.

Aktualność pytań  o losy narodu polskiego ówczesnych czasów potwierdzały prześladowania Kościoła katolickiego w Królestwie Polskim po powstaniu styczniowym przez carat i ograniczaniu jego wpływów w zaborze pruskim w okresie Kulturkampfu. Odpowiedzi Matki Bożej przyniosły wtedy pocieszenie Polakom. Objawienia na Warmii przyczyniły się do odrodzenia życia obyczajowego, podniesienia świadomości religijnej wiernych oraz przebudzenia świadomości narodowej i poczucia jedności Polaków. Dokonały się również zmiany w życiu społeczno-politycznym. Co roku do Gietrzwałdu przybywały rzesze polskich pielgrzymów. Napływ pątników skłaniał do rozbudowy sanktuarium. Głównym przesłaniem Matki Bożej w orędziach w Gietrzwałdzie była zachęta do gorliwego odmawiania różańca, by wyprosić potrzebne łaski dla każdego i całego narodu.  Jak jest obecnie? Aby znaleźć odpowiedź na postawione pytanie trzeba wybrać się do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Wcześniej warto obejrzeć film „Gietrzwałd 1877. Wojna światów”.

W drodze powrotnej do Lubania siostry nawiedziły kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Bogatyni. Piękna świątynia zbudowana w XIX wieku w stylu  neogotyckim według projektu Carla Augusta Schramma z Żytawy. Ufundowana przez opatkę klasztoru cysterek w Marienthal.