dzień  wspólnoty kobiet konsekrowanych diecezji legnickiej

dzień  wspólnoty kobiet konsekrowanych diecezji legnickiej

Kolejny dzień  wspólnoty kobiet konsekrowanych diecezji legnickiej odbył się 16 maja. Tym razem kobiety konsekrowane zostały zaproszone do Krzeszowa do wspólnoty Sióstr Elżbietanek, które mają swój zakątek pod płaszczem Matki Bożej Łaskawej. Spotkaniu przewodniczył ks. Krzysztof Wiśniewski, referent ds. życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego w diecezji legnickiej. Spotkania formacyjne w diecezji legnickiej odbywają się od września do czerwca w godzinach od 9.30 do 13.00. Przebiegają według stałego planu: godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu, godzinne spotkanie przy kawie i ciastku, półgodzinna konferencja, w południe Eucharystia, a na zakończenie obiad. Tym razem również była okazja wspólnie się modlić i ubogacać różnorodnością charyzmatów i wzajemnym doświadczeniem. Spotkanie odbyło się w atmosferze czuwania  na przyjście Ducha Świętego i właśnie o tym mówił ks. Krzysztof w konferencji. Podkreślił, że jest to również miesiąc maj, miesiąc w którym szczególnie czcimy Maryję, a więc nie możemy nie mówić o Matce Jezusa, która jest bardzo mocno związana z Duchem Świętym. To cudowna, nierozłączna para życiodajna – tak o niej mówił ks. Krzysztof, zaznaczając jej podobieństwo, które nie pozwala nam Ich rozdzielić. To właśnie w Maryi są wysławiane przymioty Ducha Świętego, który oblókł w nie Maryję. To jest świadectwo Miłości Kościoła i  tradycji całej Miłości, że Maryję określa się przymiotami Ducha Świętego. Jeden z wielkich tytułów Maryi to Dziewica Panna. Ona jest Dziewiczą Matką, jest Miłością Nieskalaną. Pełnia łaski, którą nosi w sobie Maryja to jest pełnia obecności Ducha Bożego w Niej. O tym Duchu Jezus powiedział: To jest Paraklet, to jest Pocieszyciel; bardzo szybko przeszło to na Maryję, kiedy mówimy, że jest Ona Pocieszycielką. Duch Boży jest rozdawcą wszystkich łask stworzeniu, to On jest Darem i On jest Dawcą darów mnogich, a Maryja  przyobleczona w Jego przymioty zaczęła być bardzo szybko rozpoznawana i wysławiana jako Ta, przez której ręce te dary przechodzą. Zaczęła być nazywana rozdawczynią. To połączenie Maryi i Ducha Świętego łączy ich również w dyskretności, w cichym i pokornym prowadzeniu ludzi do Ojca w Niebie. Po konferencji był czas wspólnego spotkania przy stole. Przy kawie czas na rozmowy i integrację. Choć pogoda nie była zachęcająca to jednak nie zniechęciło to sióstr aby wyjść na ogrody elżbietańskie i tam w klimacie obecności Maryi odśpiewać Litanię Loretańską. Następnie odbyła się Eucharystia. Podczas homilii ks. Krzysztof odniósł się do Ewangelii dnia, mówiąc, że dzisiaj właśnie Jezus otwiera przed nami Serce swoje, pokazując nam jakie jest Jego największe pragnienie, które właśnie wybrzmiewa w modlitwie do Ojca. Jezus mówi o tym, jak przemieniany ma być dzisiaj świat – z Serca do Serca, na zasadzie pewnej kaskady łaski, źródła z którego wypływa obficie zdrój odrodzenia, ożywiająca woda, Miłość stwarzająca, która przelewa do innych naczyń, a one do następnych. Jezus mówi o owej kaskadzie w taki sposób, że siebie objawia jako takie naczynie, przepełnione wszystkim co ma od Ojca, przepełnione chwałą, przepełnione Miłością i wszystkim co ma najcudowniejszego. Teraz On z tego czym Ojciec Go napełnił, mając doświadczenie obecności Ojca w Sobie i bycia w Ojcu, chce by to samo wypełniło się i działo między Nim a Jego uczniami. Puentą tego fragmentu Modlitwy Arcykapłańskiej jest ta siła Miłości, którą Ojciec umiłował Syna, aby ta właśnie Miłość była w tych, których Syn umiłował. To jest właśnie sposób ewangelizacji do której zaprasza nas każdego dnia Jezus.  On zaprasza nas abyśmy się dzielili Jego Miłością i obecnością w życiu innych ludzi, może bardziej zagubionych. Na zakończenie dnia siostry spotkały się na obiedzie, wspólnej radości i jedności. Każde takie spotkanie buduje więź między zgromadzeniami i osobami konsekrowanymi. Następne spotkanie odbędzie się w Trzebnicy i będzie to pielgrzymka Metropolitalna Osób konsekrowanych.