Szósta Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet do Sanktuarium na Jasnej Górze odbyła się 25 maja 2025 r. Z okazji Jubileuszu 2025 lat od narodzin Chrystusa oraz Jubileuszu 1000-lecia Królestwa Polskiego, pątniczkom z całej Polski towarzyszyły relikwie króla Polski: św. Jadwigi Andegaweńskiej. Diecezję legnicką reprezentowało 30 pań z różnych części diecezji, m.in.: Legnicy, Jeleniej Góry, Bolesławca, Polkowic, Prochowic, Spalonej. Przybyły one w ramach pielgrzymki autokarowej, zorganizowanej przez Diecezjalne Duszpasterstwo Kobiet im. św. Rity. Najmłodsza uczestniczka pielgrzymki miała 7 lat. Mottem spotkania były słowa: „Kobiety na drogach nadziei”. Grupę pielgrzymów prowadził duchowo o. Krystian Żmuda OFMConv. z Legnicy i s. Iwona Hałamuszka ze Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty, referentka Duszpasterstwa Kobiet Diecezji Legnickiej. W pielgrzymowaniu uczestniczyła również s. Ewa Kata z tegoż Zgromadzenia, która animowała śpiew. Współorganizatorką była Jolanta Urbańska, koordynatorka Duszpasterstwa. W owocnym przeżyciu pielgrzymki pomagały wspólne modlitwy i pielgrzymkowe pieśni. Pani Agnieszka Filitowska przygotowała konkursy o św. Ricie i św. Ojcu Pio. Nagrodami były różańce przez nią wykonane.
Na Jasnej Górze spotkanie animowała p. Agnieszka Kałuża przewodnicząca Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet przy KEP. „Pragnęłyśmy na Jasnej Górze zgromadzić wszystkie kobiety, które potrzebują wspólnoty i chcą być w sercu Kościoła. […]Chcemy by nasz głos był słyszalny i byśmy tak jak święta królowa Jadwiga budowały jedność, wspólnotę, dawały nadzieję na to, że Ojczyzna, naszymi rękami może iść w stronę pokoju i jedności, a tym pokojem jest Jezus” – powiedziała Agnieszka Kałuża w wywiadzie dla Biura Prasowego Jasnej Góry.
Ogólnopolskie spotkanie rozpoczęła konferencja pt. „Nadzieja zawieść nie może” o. Michała Legana, paulina, szefa Redakcji Audycji Katolickich TVP. Prelegent podkreślił realistyczne, do głębi szczere i otwarte, podejście Jezusa do każdej osoby. On przyszedł, aby uratować życie ginące i podłamane. Ludzkie braki są dla Niego okazją do cudownego zaangażowania. Ewangelicznym punktem odniesienia w konferencji był Jezusowy cud w Kanie Galilejskiej. O. Legan uwypuklił także wstawienniczą rolę Maryi, która dała wpierw pełne przyzwolenie Bogu na zbawienne działanie w Jej życiu. Interwencja Jezusa pomnaża miłość i nadzieję w sercach ludzkich. Najpierw pomaga wymienić starą wodę na świeżą, potem świeżą wodę przemienia w dobre wino. Wreszcie, wyborne wino przemienia w swoją Przeczystą Krew. Wynikająca stąd nadzieja zbawienia, zawieść nie może. Swoim doświadczeniem dzieliła się Beata Jakoniuk-Wojcieszak, szczęśliwa kobieta, żona, mama czwórki dzieci, a zawodowo m.in. dziennikarka telewizyjna: „My, kobiety niosące życie jesteśmy strażniczkami i opiekunkami nadziei. To jest nasze powołanie: nieść nadzieję innym. Wielu z nas w życiu mogło utracić wiarę, wielu mogło nie czuć miłości, ale to, co nas trzyma w takich sytuacjach to nadzieja” – mówiła pani Beata.
Centralnym punktem pielgrzymowania była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet. W homilii biskup podkreślił, że dzisiejszy świat potrzebuje kobiet wiernych swojemu powołaniu, które niosą nadzieję innym.
Odczytany został akt zawierzenia kobiet Matce Bożej, a różaniec przed Cudownym Obrazem kończył spotkanie. Pielgrzymi legniccy podczas drogi powrotnej mieli czas na modlitwę i dzielenie się doświadczeniem. I dobrze ten czas wykorzystali ku wzajemnemu umocnieniu w nadziei.





















